پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو
کرونا

سویه جدید کرونا در بابل دیده نشده است

سویه جدید کرونا در بابل دیده نشده است

      معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: تاکنون گزارشی از ابتلا به سویه جدید در بابل گزارش نشده است.

خبرگزاری صدا و سیما: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: در ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی بابل تمامی اقدامات موردنیاز در چگونگی مواجهه با این سویه جدید مورد بررسی قرار گرفت و تمامی مراکز در آمادگی کامل قرار دارند.

دکتر جلاهی با اشاره به اینکه تاکنون گزارشی از ابتلا به سویه جدید در بابل گزارش نشده است، افزود: با توجه به رفتار متفاوت این ویروس در هر جهش، آمادگی همه جانبه برای مقابله با جهش جدید ویروس کرونا ضروری است.

وی با ذکر این نکته که واکسن یادآور برای افراد بالای ۱۸ سال توصیه می‌شود، گفت: مراکز خدمات جامع و خانه‌های بهداشتی آمادگی لازم جهت تزریق واکسن‌های انتخابی را دارند و همشهریان و هم‌استانی‌ها چرخه واکسن خود را کامل نمایند.
جلاهی با اشاره به اینکه مدارس یکی از مکان‌های افزایش شیوع می‌باشد، افزود: دانش آموزان و دانشجویانی که علایم شبیه به سرماخوردگی دارند، نباید به مدرسه بروند و باید با استراحت در منزل دوره بیماری طی شود.

او گفت: با توجه به هشدار مسئولان وزارت بهداشت در راستای مشاهده سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون با نام‌های BQ ۱ و XBB در کشور و شروع موج هشتم کرونا مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بابل برنامه ریزی لازم برای مقابله با این سویه را آغاز کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود: جهش‌های جدید از زیرسویه‌های فرعی امیکرون هستند که بر اساس نظر کارشناسان این سویه هم بیماری‌زایی در حد امیکرون داشته و فراگیری بالایی دارد و این سبب می‌شود احتمالا در روز‌های آتی با افزایش موارد در کشور مواجه شویم.

او ادامه داد: کسانی که قبلا به امیکرون مبتلا شده‌اند ایمنی نسبتا مناسبی در برابر BQ ۱ و XBB دارند و در صورت ابتلا به این سویه‌ها هم علائم خفیف‌تری تجربه خواهند کرد.

جلاهی تاکید کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و جلوگیری از تجمعات نقش مهمی در کاهش ابتلا خواهد داشت.

او افزود: نشانه‌های سویه جدید تفاوت زیادی با گونه‌های قبلی امیکرون ندارند، یعنی همان نشانه‌های سویه‌های قبلی مانند اختلال درحس بویایی و چشایی، تنگی نفس، سنگینی سینه، بدن درد، سر درد، احساس کلافگی و تب و لرز و در مواردی هم اسهال و استفراغ دراین سویه هم دیده می‌شود، ولی در سویه‌های جدید کمتر علائم ریوی ایجاد می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *