پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو
جراحی

جراحی برداشتن تومور با حالت بیداری در بابل

جراحی برداشتن تومور با حالت بیداری در بابل

برای نخستین بار در مازندران، جراحی برداشتن تومور مغزی در حالت بیدار، در بابل انجام شد.

رئیس بیمارستان آیت الله روحانی (ره) بابل گفت : برای نخستین بار در استان مازندران در دانشگاه علوم پزشکی بابل، با همکاری تیم جراحی مغز و اعصاب و تیم بیهوشی بیمارستان آیت الله روحانی، عمل جراحی برداشتن تومور مغزی در حالت هوشیار و بیدار با موفقیت به انجام رسید.

دکتر ابراهیم حجازیان افزود : این روش می‌تواند باعث کاهش آسیب‌های مغزی و کمک به خارج سازی حداکثری تومور می‌شود.

دکتر حامد احمدیان متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات نیز گفت: بیمار آقایی ۴۵ ساله با تشخیص تومور مغزی در نیمکره چپ بودند که با توجه به محل تومور و نزدیکی آن به بافت‌های عملکردی مهم مغز، لازم بود حین برداشتن تومور از نظر تکلم بصورت مداوم تحت پایش و بررسی قرار گیرد.

او ادامه داد : خوشبختانه حین جراحی و برداشتن تومور، اختلالی در تکلم بیمار ایجاد نشد و پس از جراحی نیز بیمار مشکل خاصی نداشت.

دکتر حسام قدیریان متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات هم گفت: در این روش ابتدا بر اساس بررسی‌های انجام شده، بیمار کاندیدای این نوع جراحی می‌گردد. قبل از جراحی، به بیمار در مورد اینکه حین عمل هوشیار شده و باید بصورت مداوم با تیم بیهوشی همکاری و صحبت نماید، توضیح داده می‌شود. این کار باعث کاهش استرس بیمار و بهبود نتیجه خواهد شد.

این جراح ادامه داد:  این روش برای تمامی تومور‌های مغزی کاربردی نیست.

دکتر میلاد میناگر فلوشیب فوق تخصصی بیهوشی مغز و اعصاب با اشاره به اینکه برای بیمار از کاملترین روش بیهوشیِ تعریف شده، استفاده شد، گفت: ابتدا پس از اینکه بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت، بلوک (بی حسی) اعصاب چهارده گانه جمجمه‌ی سر انجام شد تا در زمان بیداریِ وی در حین جراحی، بیمار دچار درد و تغییرات علائم حیاتی و مغزی به دنبال آن نگردد.

وی افزود : پس از رسیدن گروه جراحی به محل تومور، بیمار بیدار گردید، تست‌های مورد نیاز بررسی تکلم از بیمار حین برداشت تومور گرفته شد و خوشبختانه در حین بیداری، بیمار در وضعیت آرام و بدون اختلال خاصی در علائم حیاتی و وضعیت عمومی بود.

فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی بابل گفت: پس از برداشت تومور مغزی، جهت ادامه جراحی، با تدابیر خاصی بیمار مجددا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت و در پایان جراحی با حال عمومی خوب و پایدار به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *