پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو
شالیزار

بیست و سه هزار هکتار شالیزار بابل شخم و شیار شد

۲۳هزار هکتار شالیزار بابل شخم و شیار شد

مدیر جهاد کشاورزی بابل از شخم و شیار اولیه با احتساب کشت دوم در ۲۲هزار و ۹۱۴هکتار اراضی شالیزاری این شهرستان خبر داد.

محسن علی گل زاده با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین راهکار‌های مبارزه با آفت ساقه خوار برنج و تولید غذای سالم، شخم و شیار زمستانه و انهدام علف‌های هرز حاشیه مزارع برنج است گفت: شهرستان بابل دارای ۴۷هزار و ۱۴۷هکتار اراضی شالیزاری است که تا کنون عملیات شخم و شیار اولیه با احتساب کشت دوم در ۲۲هزار و ۹۱۴هکتار اراضی شالیزاری این شهرستان انجام شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل با اشاره به اینکه کاهش آفات و کاهش مصرف سموم از نتایج شخم و شیار در زمستان است، تصریح کرد: شخم و شیار اولیه در ۷هزار و ۸۷۸هکتار و شخم و شیار با احتساب کشت دوم در ۱۵هزار و ۳۶هکتار صورت گرفت.

وی سطح بیمه مزارع شالیزاری این شهرستان تاکنون را ۲۰۶هکتار و تعداد آزمون خاک را ۸۹نمونه اعلام کرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل بیان کرد: انجام شخم و شیار و زیر خاک کردن بموقع کاه و کلش بجا مانده در مزرعه، علاوه بر کنترل آفات، سبب پوسیدگی بقایا و افزایش ماده آلی خاک و نهایتا افزایش محصول کشت سال بعد خواهد شد.

علی گل زاده با بیان اینکه بهره گیری از روان آبها، بارندگی‌های فصلی، افزایش حاصلخیزی خاک، صرفه‌جویی در میزان مصرف آب، کاهش آفات و کاهش مصرف سموم از نتایج شخم و شیار در زمستان برای کشت برنج است ادامه داد: جمع آوری و حذف علف‌های هرز داخل و حاشیه مزارع به ویژه علف‌های هرز روی مرز‌ها و اطراف کانال‌های آبیاری حداکثر تا دهه اول اسفندماه برای کاهش جمعیت انتقالی به سال بعد موثر است.

او گفت: اگر فصل بهار شاهد بروز کم‌آبی باشیم، شخم و شیار زمستانه می‌تواند پشتوانه‌ای برای تسهیل شخم بهاره باشد که با اندک میزان آب در اختیار کشاورز زمین برای انتقال نشا آماده می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *