پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو
کلزا

تولید ۲۵۷ تن کلزا در بابل

تولید ۲۵۷ تن کلزا در بابل

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مازندران، محسن علی گل زاده با اشاره به کشت کلزا در ۱۲۴ هکتار اراضی کشاورزی شهرستان بابل، گفت: امسال ۲۵۷.۸ تن دانه روغنی کلزا در مزارع این شهرستان تولید شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل عملکرد محصول کلزا را دو هزار و ۷۹ کیلوگرم در هکتار اعلام کرد.

وی یادآور شد: امسال ۴۹ هکتار اراضی شالیزاری و ۷۵ هکتار اراضی خشکه زاری این شهرستان به کشت کلزا اختصاص داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل با بیان اینکه کلزا گیاهی یک‌ساله است که جزو دانه‌های روغنی محسوب می‌شود، گفت: این گیاه در شرایط مختلف آب‌وهوایی و در دما‌های پایین امکان رشد دارد.

وی تصریح کرد: کلزا در بهار و پاییز کشت می‌شود و رعایت زمان صحیح کاشت در کلزای پاییزه برای گذر از خطر یخ‌زدگی بسیار اهمیت دارد.

علی گل زاده با اشاره به اینکه این گیاه برای رشد و عملکرد بهینه به خاک زهکشی شده و غنی نیاز دارد و کود‌های مورد نیاز کلزا شامل ازت، سولفور، فسفر و پتاسیم است، افزود: پس از استخراج روغن از کلزا، مادۀ خشک باقی‌مانده برای تغذیۀ دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول با بیان باینکه دانه‌های روغنی کلزا در غلاف تشکیل می‌شوند و هنگامی که تغییر رنگ دادند و ۱۰ درصد از رطوبت آن‌ها باقی ماند زمان برداشت فرا رسیده، تصریح کرد: کشت کلزا در تناوب با غلات حاصل‌خیزی خاک را افزایش و موجب بهبود بافت آن می‌شود.

وی تصریح کرد: زراعت کلزا علاوه بر اینکه نیاز کشور به روغن‌های نباتی را برآورده می‌کند، به‌دلیل کیفیت آن و وجود اسید‌های چرب غیر اشباع موجب سلامتی و کاهش بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شود.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *