پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو

قرارگیری دانشگاه نوشیروانی بابل در میان دانشگاه‌های برتر جهان

۴۱ دانشگاه ایرانی در میان ۱۱۸۸ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند. رتبه‌بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۲ در دو موضوع علوم کامپیوتر و علوم مهندسی منتشر شد و ۴۱ دانشگاه کشورمان در علوم مهندسی و ۱۲ دانشگاه نیز در علوم کامپیوتر توانستند با کسب معیار‌ها و شاخص‌های تعریف شده در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار بگیرند.
در علوم مهندسی “دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تبریز و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل” رتبه اول تا سوم را در بین ۴۱ دانشگاه کشورمان کسب کردند. در بین ۱۲ دانشگاه برتر کشورمان در علوم کامپیوتر نیز “دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه تهران” اول تا سوم شدند. این رتبه‌بندی از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادها، وجهه بین‌المللی و ارتباط با صنعت بهره گرفته است.
رتبه‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دانشگاه‌ها است که نخستین بار در سال ۲۰۰۴ با همکاری “تایمز” و “کیو اس” تحت عنوان رتبه‌بندی “تایمز-کیو اس” و از سال ۲۰۱۰ به بعد با همکاری موسسه “تامسون رویترز” منتشر شد.
در پایگاه رتبه‌بندی تایمز در سال‌های ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۴ از ایران تنها یک دانشگاه حضور داشت. در سال ۲۰۱۵ دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه‌بندی حضور یافته و در سال ۲۰۱۶ تعداد دانشگاه‌ها به ۸ مورد رسید. در سال ۲۰۱۷ به ۱۳ دانشگاه و در سال ۲۰۱۸ به ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب به ۲۹، ۴۰ و ۴۷ دانشگاه افزایش یافته است.
این مرکز ادعا کرده است بر ارائه دقیق‌ترین رتبه‌بندی و ارزیابی ۱۳ شاخصه مهم از یک دانشگاه ایده‌آل تمرکز دارد. ۳ پارامتر مهم شامل آموزش، تحقیق و پژوهش هریک با ۳۰ درصد تاثیر و چشم‌انداز جهانی و درآمد صنعتی هر یک با ۵ درصد تاثیر است؛ در قسمت آموزش مسائلی مانند میزان شهرت، تعداد دانشجویان نسبت به اعضای هیئت علمی، میزان دانشجویان کارشناسی نسبت به دکترا، میزان دانشجویان دکترا نسبت به اعضای هیات علمی و سرمایه‌های سازمان بررسی می‌شوند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *