پرسجو / پِرسِجو
پرسجو / پِرسِجو

خانه میراثی «مولانا» در بابل مرمت و بازسازی شد

 جذب مشارکت مردمی در احیای خانه‌های تاریخی، یکی از مهم‌ترین رسالت‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، مالکیت آثار تاریخی تا ابد متعلق به دولت بوده و این آثار قابل انتقال و فروش نیستند.

ایسنا: تنها واگذاری حق بهره‌برداری در مدت معین در قبال مرمت و احیای بنا به بخش خصوص داده می‌شود که با جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری مردمی، بناهای در حال فرسایش و تخریب را بازسازی و راه‌اندازی می‌کنند و این رویکرد بافت‌های تاریخی کشور را از دستبرد حوادث حفظ و با جذب مشارکت مردم، روح زندگی را به این بناها باز می‌گرداند.

یک کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بابل در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: بعد از این که شهر مامطیر از بین رفت ۱۰۰ سال در اینجا شهری بنا نشد اما بعد از آن به واسطه کالاهایی که باید از بندر روسیه و بندر مشهد سر جابجا می‌شد نیاز به بازار مرکزی در مازندران احساس شد.

علی جهانیان ادامه داد: این بازار در نزدیکی بارگاه مقدس امامزاده قاسم(ع) که بنا آن به دوره سلجوقیه می‌رسد تشکیل شد، چون در دوره اسلامی در کنار بازارها مسجدی بنا می‌شد لذا «مولانا» تاجر معروف بابلی اقدام به ساخت مسجد مولانا در کنار این بازار و همچنین یک کارونسرا کرد.

این کارشناس میراث فرهنگی تصریح کرد: مولانا همچنین اقدام به ساخت بناهای مختلفی در ۱۷ شهریور فعلی بابل انجام داد که از جمله ساخت بنا برای “محقق بهشتی” که امروزه به مرکز اداری و تجاری تبدیل شده و همچنین ساخت بنا برای خواهر خود نموده است.

وی یادآور شد: معماری این ساختمان مربوط به اواخردوره زندیه و اوایل قاجاریه است که به مرور زمان دچار آسیب شد که اخیرا با مشارکت بخش خصوصی و نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل با متریال و آیتم‌های آن دوره مرمت و بازسازی و تبدیل به کافه شده است.

وی با اشاره به اینکه مجوز بهره برداری از ساختمان میراثی و تاریخی مولانا توسط اداره میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است، گفت: این بنای تاریخی توسط یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی با هماهنگی میراث فرهنگی بازسازی مرمت و زیرنظر میراث به بهره برداری رسید.

جهانیان یادآور شد: در این بنای تاریخی به‌زودی شاهد اجرای برنامه‌های سنتی چون شاهنامه خوانی، حافط خوانی، موسیقی سنتی و هم چنین برنامه‌ها وجشن‌های سنتی ایام سال مثل تحویل سال نو، جشن شب یلدا و دیگر برنامه‌های فرهنگی خواهیم بود.

اشتراک گذاری
برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *